25 Ekim 2014 Cumartesi

Yaratıklar ve Kitaplar (Cadılar Bayramı Özel)

Evet, bu çizim bana ait ;)
  Yaklaşan Cadılar Bayramı ile ilgili tematik bir yazı yazmak istiyordum uzun zamandır ama aklıma orijinal bir fikir gelmedi bir türlü. Daha sonra yabancı vloggerlardan birinin "Creatures of Night" etiketli videosunu görüp "İşte bu!" dedim. Kısaca anlatayım isterseniz:
  10 farklı yaratık belirlenmiş ve siz de bütün bu yaratık türlerini içeren favori kitaplarınızı belirliyorsunuz. Bu kadar basit.
  Başlıyorum...
1- Vampirler
  Şimdiye kadar izlediğim ya da okuduğum "vampir" temalı hiçbir dizi, film ya da kitap "Buffy the Vampire Slayer"ın fazlasıyla yükselttiği çıtayı benim gözümde aşamadı. Dizinin 7. sezonundaki finalinden sonra 8. ve 9. sezonları çizgi romanlarla tamamlaması sayesinde bu kategoriye rahatlıkla Buffy kitaplarını (çizgi romanlarını) koyabiliyorum:)

2- Kurtadamlar
  Harry Potter serisini bu listeye hiç karıştırmamayı düşünüyordum aslında ama kurtadam kategorisine düşündüğüm kitaptaki kurtadamların hepsinin aslında şekil-değiştirenler (shapeshifter) ya da mutantlar olduklarını hatırladım ve elimde bir tek sürpriz kurtadam karakteriyle Harry Potter ve Azkaban Tutsağı kitabı kaldı:)
3- Zombiler
  Gerçekten bu kategoride favorim olmayı sonuna kadar hak eden, beni okurken gerim gerim germiş bir Stephen King şaheseri.
4-Hayaletler
  Neil Gaiman kitabı olmadan bu listeyi yapmam imkansızdı zaten. Mezarlıkta, hayaletlerle birlikte yaşayan ve yarı-hayalet sayılabilecek küçük bir çocuğun hikayesinin anlatıldığı enfes bir Gaiman kitabıydı. En kısa sürede tekrar okumayı düşünüyorum :)
5- Cadılar, Büyücüler ve/veya Sihirli Yaratıklar
  Harry Potter'ı es geçtim tabii. Sonuçta diğer kitaplara da bir şans tanımak lazım, değil mi?:) Gerçekten büyücüler ve büyü çeşitleri konusunda çok kaliteli ve tutumlu tasvirleri olan ve bu konuda çok beğendiğim bir seri Dedektif Kurukafa serisi.
6- Periler
  Liseye başladığımda, okulun kütüphanesinden alıp okuduğum ilk kitaptı bu kitap. Oldukça zekice ve beklenmedik bir kurgusu olduğunu hatırlıyorum. Fakat buradaki periler Peter Pan'daki Tinkerbell'e falan hiç benzemiyor, şimdiden uyarayım :)
7- Şeytanlar
  Poe olmadan bu liste biraz eksik kalırdı bence. Nedense "şeytanlar" denince aklıma okuduğum bazı gotik, post apokaliptik, karanlık ve gizemli Poe öyküleri geldi. Edgar Allan Poe'ya saygılar...
8- Melekler
  Bir Neil Gaiman kitabı daha... Kitapta anlaşma yapma durumunda kalan iblis ve meleğin diyalogları okunmaya değer bir mizah unsuruydu gerçekten. Daha fazla spoiler vermeden diğer kategoriye geçeyim en iyisi:)
9- Uzaylılar
  Gerçekten birçok dizi ve filmde bu "çocuk" kitabından bahsedildiğini duyup, okumak için not almıştım. Okuduğuma da değdiğini söyleyebilirim. Uzay ve uzaylılar o kadar orijinal betimlemelerle ve mükemmel bir hayal gücüyle anlatılmış ki, yazarı gerçekten tebrik etmek gerekiyor.
10- Süper Güçlü İnsanlar
  "Göz" gibi saçma bir isimle ülkemizde çevrilen, Stephen King'in ilk romanı Carrie. Bu kategoride gerçekten çok fazla seçeneğim vardı ama Carrie gerek farklı bakış açıları ve anlatım yöntemleriyle (olaylar bazen yıllar sonra gazeteye yazılmış, konuyla ilgili bir haberden alıntıyla, bazen konuyu örnek gösteren bir bilimsel makaleyle, bazen polis raporlarıyla, bazen de farklı kişileri merkez alabilen 1. tekil şahısla anlatılmış) gerekse Carrie'deki o korkunç dönüşümle diğer kitaplardan birkaç adım öne geçti.
                                                                    -SON-

Bunu da 2 yıl önce çizmiştim :)
NOT: Siz de listenizi yorum olarak yazarsanız ya da blogunuzda yazıp linkini paylaşırsanız çok sevinirim.
Cadılar Bayramınız mübarek olsun :)

 

5 yorum:

 1. Bu listenin belki bir ya da ikisini yazabilirim ancak. Ben hiç bu tarz okumadığımı farkettim bu paylaşımınızla birlikte. Gerçi okuduğum kitaplarda gerçeklerine taş çıkartacak vampir kılıklı kan emici insanlar mı dersiniz , insanların hayatlarını alt üst eden cadı kılıklı büyücü sıfatlı insanlar mı istersiniz hepsi fazlası ile mevcut ama sanıyorum kastedilen şey bu değil. Yoksa öyle karakterler var ki elimde orijinallerine taş çıkartırlar ����

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de listeyi ilk gördüğümde rahatlıkla her kategoriyi doldururum sanıyordum ama benim için de biraz zor oldu. Belki bir dahaki sefere "İnsan Kılıklı Yaratıklar" diye bir yazı yazarsam, o bahsettiğiniz karakterlerle dolu dolu bir liste yapabilirsiniz artık. Zira benim de aklımda o şekilde oldukça fazla karakter var :)

   Sil
 2. Hayvan Mezarlığı okuduğum ilk Stephen King romanıydı. O kadar çok beğenmiştimki 3 kere okumuştum ama hiçbir seferinde zombi kategorisinde görmemiştim. Birden zombiye Hayvan Mezarlığı'nı yazdığınızı görünce çok şaşırdım :) Yine de çok güzel bir liste olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Zombi" kategorisinde gerçekten çok zorlandım. Hayvan Mezarlığı gibi bir kitabı nasıl gözden kaçırmışım diye kendime de şaşırdım hatta sonradan. Herhalde Stephen King'in kaleminin orijinalliği yüzünden, okurken bile, bu kitaptakileri "zombi" diye kategorileyememiştim. Stephen King kitaplarını kategorize etmek biraz zor olduğu için herhalde:)
   NOT: Bu arada yeni fark ettim; kitabı "zombi" kategorisine koyup, bilmeyenler için "ufak" bir spoiler da vermiş oldum herhalde:)

   Sil
 3. Merhaba bir etkinlikte seni etiketledim. http://kalemsorluk.blogspot.com/2014/11/the-ultimate-book-tag.html Yaparsan sevinirim :)

  YanıtlaSil

LinkWithin