24 Ekim 2015 Cumartesi

FRAY

PUAN: 9/10

KİTABIN KONUSU
Yüzlerce yıl sonraki Manhattan'da geçen bu çizgi roman Buffy'den sonraki ilk avcıyı ve bu avcının tekrar ortaya çıkmak üzere olan "demon"lara karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor.

NEREDEN ESTİ?
Bu çizgi romanı Buffy'nin 8. sezon çizgi romanlarında Fray (gelecekteki avcı) karakteriyle karşılaşmamla birlikte keşfetmiştim.

5 YORUM
1-OKUDUĞUM EN HARİKA ÇİZGİ ROMANDI!
Kitaba başlayınca, biraz da araştırınca, fark ettim ki "Fray" çizgi romanı Buffy'nin çizgi romanlarından önce ve tamamen Joss Whedon tarafından yazılmış. Gerçekten de bu çizgi roman, Joss Whedon'ın elini attığı her iş gibi buram buram yaratıcılık ve kalite kokuyor.
http://www.eatgeekplay.com/wp-content/uploads/2014/11/buffy-vs-fray.jpg

2-İster istemez bu çizgi roman ile Buffy'nin çizgi romanlarını karşılaştırmadan edemedim. Buffy'nin 8. sezon çizgi romanları fena başlamamıştı ama giderek dizideki ruhundan uzaklaşmıştı. Joss Whedon bile serinin bitiminde not olarak bunu yazmış ve çizgi romanda bütçe sıkıntısı olmadığı için bazı şeyleri biraz fazla abarttıklarından bahsetmişti. "Fray" çizgi romanında ise yüzlerce yıl sonrasını anlatan çok farklı futuristik bir ortamda geçmesine rağmen karakterleri çabucak benimseyip, hemen kitabın içine girebiliyorsunuz. Üstelik Buffy'deki gibi "yeni orta çıkan bir avcı" hikayesi olmasına rağmen Buffy'ninkinden çok daha farklı bir hikaye olmuş ve tekrara düşmeyerek iyice gözüme girmiştir:)
http://images2.fanpop.com/images/photos/5000000/Buffy-Vs-Melaka-Fray-femme-fatales-5090799-478-400.jpg


3-Joss Whedon ters köşe yapma rekorunu bu çizgi romanla kırmış olabilir. Olaylar sürekli beklenmedik yerlere gidebiliyor ve ne ile karşılaşabileceğinizi tahmin bile edemiyorsunuz. Böyle olunca doğal olarak kitap boyunca heyecan, şaşkınlık ve merak duygularını zirvede yaşıyorsunuz.
https://newslang89.files.wordpress.com/2011/10/buffy120.jpg

4-Çizgi romanda Buffy'nin geleceğiyle ilgili çok önemli ve büyük bir bilgi var. Bu bilgi beni gerçekten çok heyecanlandırdı. Umarım bununla ilgili ayrıntılı bilgileri Buffyverse çizgi romanlarının ilerideki sayılarında görebiliriz.
http://api.ning.com/files/1xS2gYdErnjRIB*cTUSMCjOKdQwa-zsUt0nM8J*LIPWHmEkgYkLL61U1a*9cDpZTwHWh-CIcvJw7WlSY2*LYPQzfQr7xqj1s/BuffySeason8LibraryEdition2.jpg

5-Bu çizgi romanı anlatacak ve övecek daha bir sürü söz var. Ama daha fazla ayrıntıya girip sıkmak istemiyorum. "Fray", Buffy'i izlemediyseniz de anlamada sorun çekmeden rahatça okuyabileceğiniz, harika bir Joss Whedon eseri olmuş. Benim şimdiye kadar okuduğum en iyi çizgi roman oldu Fray. Umarım/eminim siz de beğenirsiniz:)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin